Menu szczawno-zdroj.pl
Wirtualny spacer
INSPIRE-HUB
Punkt Informacji Turystycznej Zapraszamy na Instagram

Aktualności

21.02.2020
14:20

W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie programu „Czyste Powietrze”.

Mieliśmy przyjemność gościć w Teatrze Zdrojowym - Ireneusza Zyskę – Sekretarz Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Wiceministra Klimatu, Piotra Woźnego – Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Roberta Zasinę, Prezesa Zarządu TAURON Dystrybucja S.A., Grzegorza Macko – Radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Uczestników przywitał gospodarz spotkania Pan Marek Fedoruk – Burmistrz Szczawna – Zdroju.

Głównym celem wydarzenia, było omówienie kompleksowych zmian postanowień programu a także dyskusja dotycząca usprawnienia procesu udzielania wsparcia finansowego beneficjentom programu. W trakcie spotkania wiceminister klimatu podkreślił znaczącą rolę samorządów w sprawnym wdrażaniu programów ogólnopolskich jak i wojewódzkich zmierzających do poprawy jakości powietrza. Mamy nadzieję, że możliwość konsultacji problemów z jakimi zmagają się gminy przyczyni się do opracowania skutecznych rozwiązań.

Przedstawiamy fotorelację.

21.02.2020
13:13

Ferie zimowe, choć z powiewem wiosny, dobiegają końca. Jak co roku, ich zakończenie świętowaliśmy w Dworzysku, przy ognisku i na kucykach. Wczorajsza aura dopisała, można pomyśleć, że wydarzenie otwierało sezon wiosenny, a nie kończyło gminnych ferii zimowych. W tym słonecznym klimacie bawiło się ok. 50 dzieci - ze szkoły, świetlicy środowiskowej i biblioteki. Wszystkie zaprzyjaźniły się ze szczawieńskimi kucami. Okazja do świętowania była podwójna - w Tłusty Czwartek nikt nie obszedł się smakiem pysznego pączka. Inicjatorką spotkania była Danuta Wild, przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Środki na jego organizację pochodzą z Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Szczawnie-Zdroju na 2020 r.

fot. Ryszard Wyszyński

20.02.2020
14:34

Po raz kolejny Dolnośląski Alarm Smogowy zawitał do naszego miasta. Rozpoczęte wczoraj pomiary jakości powietrza zakończą się 26 lutego. Profesjonalny pyłomierz zainstalowany został na jednym z urzędowych balkonów.

---

Pomiary jakości powietrza prowadzone są w ramach wspólnej akcji z Radiem Wrocław, którego dziennikarze spotkali się z burmistrzem Szczawna-Zdroju Markiem Fedorukiem i radną Agnieszką Pisarską, by porozmawiać na temat działań gminy w zakresie ekorozwiązań. Przy okazji akcji przypominamy, że zgodnie z przyjętą jednogłośnie 30.11.2017 roku uchwałą antysmogową dla Dolnego Śląska, w Szczawnie-Zdroju od 1 lipca 2018 roku nie można spalać mułów i flotów węglowych, węgla sypkiego o uziarnieniu poniżej 3 mm, węgla brunatnego oraz mokrego drewna (o wilgotności pow. 20%). Dalej można używać węgla i drewna, ale tylko wysokiej jakości. Od 01.07.2018 roku nie można też montować nowych „kopciuchów”, tylko piece i kotły spełniające wymogi emisji pyłu określone dla ekoprojektu. Do 2024 roku mają zniknąć obecnie używane „kopciuchy”, zaś kotły klasy 3 lub 4 będą mogły pracować jeszcze do 2028 roku. Po 2028 roku w granicach strefy A, B i C ochrony uzdrowiskowej nie będzie już legalne spalanie paliw stałych.

Wyniki ubiegłorocznych pomiarów znajdziecie tutaj -> https://dolnoslaskialarmsmogowy.pl/news.php?dzial=2&kat=14&art=177&fbclid=IwAR2sv3PdkRK8mX4tMZUhp5ISf6aGpXuvaeDY4tC3-THVNQGm9kfkXYylJxY.

 

 

fot. Dolnośląski Alarm Smogowy

 

18.02.2020
08:24

20.02.2020 r. o godz. 10.00 w Teatrze Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju odbędzie się spotkanie konsultacyjne dotyczące programu „Czyste Powietrze”, którego gospodarzem jest Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno – Zdrój.
Trwają prace nad kompleksowymi zmianami postanowień Programu „Czyste Powietrze”, których celem jest przede wszystkim usprawnienie procesu wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć zmierzających do poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.
Na zaproszenie Wiceministra Klimatu do Teatru Zdrojowego przybędą samorządowcy z pięćdziesięciu gmin. Stanowisko Przedstawicieli Samorządu Terytorialnego w konsultowanej sprawie ma kluczowe znaczenie dla skuteczności wdrażania programu.

Ulotka do pobrania

17.02.2020
09:04

Na stronie Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Kwiat Lnu ogłoszona została informacja o naborze na rozwijanie działalności gospodarczej w zakresie kodu PKD:

55.10.Z – Hotele i podobne obiekty zakwaterowania

55.20.Z – Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania

56.10.A – Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne

 

Szczegóły -> http://kwiatlnu.eu/nabor-rozwijanie-dzialalnosci-gospodarczej/.

 

12.02.2020
13:33

Walka z zanieczyszczeniem powietrza w naszym mieście trwa nieprzerwanie od lat.

Z programu KAWKA, mającego na celu likwidację niskiej emisji wspierającą wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii, w latach 2015-2018 skorzystało 228 mieszkańców Szczawna-Zdroju. To oznacza, że nasze miasto stało się lżejsze o 228 kopciuchów!

W tym samym czasie istniała (zgodnie z uchwałą nr VII/21/15 Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju z dnia 30 marca 2015 r.) i wciąż istnieje możliwość dotacji do wymiany ogrzewania z tradycyjnego na ekologiczne. Co więcej, jej kwota zwiększyła się z 2 na 5 tys. złotych! Mówi o tym uchwała nr XIV/49/19 Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju z dnia 18 października 2019 r.
W tamtym roku skorzystała z tej możliwości 1 osoba, wsparta kwotą z budżetu gminy w wysokości 2 tys. złotych.
Obecnie wniosków wpłynęło 27, trwa ich weryfikacja, pierwszych wypłat środków mieszkańcy mogą się spodziewać do końca tego miesiąca. Przewidywana kwota dotacji na ten moment to 75 tys. złotych. Zabezpieczone środki na ten rok to 100 tys. złotych, niemniej, zgodnie z deklaracjami burmistrza Szczawna-Zdroju Marka Fedoruka, kwota ta ulegnie zwiększeniu do takiej wysokości, aby każdy wnioskodawca mógł z niej skorzystać.
Zachęcamy do składania wniosków i wspólnego partycypowania w tworzeniu ekogminy przyjaznej nam wszystkim.

 

 

 

12.02.2020
13:16

Drodzy Mieszkańcy,
życzymy Wam braku problemów, ale jeśli z jakimiś sobie nie radzicie to lepiej na nie zawczasu reagować nim urosną do rangi kolosalnych trudności.
Wychodzimy Wam naprzeciw i w ramach prowadzenia specjalistycznego poradnictwa dla osób z problemami życiowymi oraz tych, które wykazują potrzebę wsparcia w radzeniu sobie z trudnościami zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Szczawnie-Zdroju w celu umówienia BEZPŁATNEJ wizyty z psychologiem.
W poniedziałki w UM w Szczawnie-Zdroju (pok. 8) od godz. 16:00 do 18:00 przyjmuje pani Monika Frankowska, w piątki w tych samych godzinach pani Joanna Zarzycka-Żyła.

11.02.2020
14:30

Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przygotowało kampanię społeczną 4U!, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zapobiegania i reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Kampania składa się z filmu promocyjnego i czterech animacji edukacyjnych, w których zaprezentowano procedurę – Uważaj! Uciekaj! Ukryj się! i Udaremnij atak!

Powyższa procedura prezentuje zalecany sposób zachowania w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego, co może przyczynić się do podniesienia świadomości w zakresie odpowiedniego reagowania na zagrożenia o charakterze terrorystycznym.

Materiały Kampanii 4U! są dostępne na stronie internetowej www.4u.tpcoe.gov.pl.

 

Nasi Partnerzy
Sanatoria Dolnośląskie - obrazek Lokalizator burz - obrazek Ziemia Wałbrzyska - obrazek Agencja Mienia Wojskowego - obrazek Uzdrowisko Szczawno-Jedlina - obrazek Regionalny System Ostrzegania - obrazek EKOMUZEUM WOKÓŁ TRÓJGARBU - obrazek
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl
Godziny pracy Urzędu Miejskiego

pn. - pt.   7:30 - 15:30
 


Plan Urzędu Miasta

Godziny pracy Straży Miejskiej

pn. - pt.   7:00 - 22:00
sob. - niedz.   12:00 - 20:00

Wynajem hali sportowej

Sprawdź wolne terminy!

Galeria filmowa

"Z PRZESZŁOŚCIĄ W PRZYSZŁOŚĆ SZCZAWNO - ZDRÓJ"

Film o historii Szczawno-Zdrój  Film o historii Szczwno-Zdrój

 


"NASZE ŚMIECI"

Przejdź do strony - ikona  Nasze śmieci

Przejdź do strony


Prezentacja - Obchody XXV-lecia Samorządu Terytorialnego

Odpady komunalne  

Hala Sportowa
Zobacz wolne terminy
System informacji przestrzennej
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl