Menu szczawno-zdroj.pl
Wirtualny spacer
INSPIRE-HUB
Punkt Informacji Turystycznej Zapraszamy na Instagram

Program "Czyste Powietrze 2.0" - dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych - program ogólnopolski

 

NOWA ODSŁONA PROGRAMU

„CZYSTE POWIETRZE”

 

           

Gmina Szczawno-Zdrój od szeregu lat podejmuje działania w zakresie poprawy jakości powietrza ograniczające emisję zanieczyszczeń, poprzez likwidację kotłów i pieców węglowych.

 

Jednym z działań jest udział w programie „Czyste Powietrze 2.0”. Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Zakres wsparcia, w ramach programu polega na dofinansowaniu wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym na nowoczesne ekologiczne źródła ciepła oraz przeprowadzeniu niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku dla beneficjentów uprawionych do pierwszego podstawowego poziomu dofinansowania tj. do 30 tys. zł.

 

Od 15 maja 2020 r. obowiązuje zaktualizowana odsłona „Czystego Powietrza”, która zakłada m.in. możliwość składania uproszczonych wniosków o bezzwrotne dotacje, co znacznie skraca czas ich rozpatrywania.

 

Od 10 czerwca 2020 r. wnioski można także składać elektronicznie za pośrednictwem strony : www.wfosigw.wroclaw.pl/zloz-wniosek.

 

Zmiany wprowadzone 21 października 2020 r, pozwalają na nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze”, przygotowanej dla osób o niższych dochodach. Aby skorzystać z takiego dofinansowania należy:

  • złożyć wniosek o przyznanie wyższej dotacji – nawet do 37 tys. zł - na wymianę tzw. „kopciucha”, termomodernizację domu i instalację paneli fotowoltaicznych,
  • dołączyć zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego.

Zaświadczenie na żądanie osoby, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie podwyższonego poziomu dofinansowania z WFOŚiGW - wydaje Burmistrz.

 

Aby ułatwić mieszkańcom dostęp do tego programu, Gmina Szczawno-Zdrój zawarła porozumienie z WFOŚiGW na lata 2020 – 2029  w zakresie utworzenia w siedzibie
Urzędu Miasta w Szczawnie -Zdroju punktu konsultacyjno-informacyjnego do obsługi mieszkańców na potrzeby programu „Czyste Powietrze”, którego zadaniem będzie :

 

  • udzielanie informacji osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie,
  • przedstawianie korzyści płynące z przystąpienia do Programu,
  • wspieranie Wnioskodawców w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie, pod kątem spełnienia wymagań określonych w Programie,
  • pomaganie przy wypełnianiu wniosków,
  • przekazywanie do WFOŚiGW wersji papierowej wniosku o dofinansowanie,
  • udzielanie pomocy Wnioskodawcom przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania

      w tym, przy poprawnym wypełnianiu wniosku o płatność.

Kolejnym ważnym ułatwieniem w korzystaniu ze wsparcia na wymianę
tzw. „kopciuchów” i termomodernizację domów jednorodzinnych będzie dołączenie grupy banków do ,,Czystego Powietrza", dla których nabór ruszył 2 lutego br.

Dzięki tzw. ,,ścieżce bankowej" Wnioskodawcy będą mogli w jednym ,,okienku" złożyć dokumenty o dotację do przedsięwzięcia  oraz uzyskać kredyt na jego realizację.

Wszystkie działania mają na celu zwiększenie tempa wdrażania „Czystego Powietrza”,
a w przyszłości wpłynie to bezpośrednio na poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Pamiętajmy!

Poprawa jakości powietrza to nasz wspólny cel.

 

 

 

 

Nasi Partnerzy
Sanatoria Dolnośląskie - obrazek Życzenia Świąteczne - obrazek Lokalizator burz - obrazek Ziemia Wałbrzyska - obrazek Agencja Mienia Wojskowego - obrazek Uzdrowisko Szczawno-Jedlina - obrazek Regionalny System Ostrzegania - obrazek EKOMUZEUM WOKÓŁ TRÓJGARBU - obrazek
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl
Godziny pracy Urzędu Miejskiego

pn. - pt.   7:30 - 15:30
 


Plan Urzędu Miasta

Godziny pracy Straży Miejskiej

pn. - pt.   7:00 - 22:00
sob. - niedz.   12:00 - 20:00

Wynajem hali sportowej

Sprawdź wolne terminy!

Galeria filmowa

"Z PRZESZŁOŚCIĄ W PRZYSZŁOŚĆ SZCZAWNO - ZDRÓJ"

Film o historii Szczawno-Zdrój  Film o historii Szczwno-Zdrój

 


"NASZE ŚMIECI"

Przejdź do strony - ikona  Nasze śmieci

Przejdź do strony


Prezentacja - Obchody XXV-lecia Samorządu Terytorialnego

Odpady komunalne  

Hala Sportowa
Zobacz wolne terminy
System informacji przestrzennej
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl