Menu szczawno-zdroj.pl
Wirtualny spacer
INSPIRE-HUB
Punkt Informacji Turystycznej Zapraszamy na Instagram

Aktualności

22.11.2018
09:48

„Szczawieńskie drogi do Niepodległości”

W ramach realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju i Uzdrowiskową Gminę miejską Szczawno-Zdrój zadania z Projektu „Niepodległa” opracowana i wydrukowana została broszura pt. „Szczawieńskie drogi do Niepodległości”. Autorką publikacji jest Iwona Czech, która zebrała informacje na temat słynnych Polaków pochodzących z różnych środowisk, wybitnych przedstawicieli naszego narodu, których los zetknął w latach niewoli ze śląskim uzdrowiskiem Szczawno-Zdrój. Prezentacja tych postaci w broszurze jest zaakcentowaniem szczawieńskich dróg do Niepodległości oraz oddaniem honoru i trwałej pamięci tym, którzy nieustannie o tę Niepodległość zabiegali. We wstępie do opracowania autorka omawia specyfikę XIX-wiecznego kurortu Salzbrunn (dawna nazwa Szczawna-Zdroju) jako miejsca konspiracji działaczy politycznych ze wszystkich trzech zaborów. Ilustracje do broszury wykonała Katarzyna Dziewońska, utalentowana uczennica z klasy 2. liceum ogólnokształcącego o profilu artystycznym Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju.

Według założeń zadania realizowanego w ramach rządowego programu „Niepodległa” broszura miała być i była rozdawana w dniach trwania „Biało-czerwonego menu w szczawieńskich restauracjach”, rozdawana była także w Teatrze Zdrojowym po koncercie z okazji 11 Listopada. Dodatkową publikacją przekazaną do szczawieńskich restauracji była książeczka pt. „Generałowa Dąbrowska w Szczawnie-Zdroju. 1928”. Autorka, Iwona Czech, opisuje w niej sylwetkę generałowej Barbary z Chłapowskich Dąbrowskiej, żony Jana Henryka Dąbrowskiego, narodowego bohatera. Barbara Dąbrowska przebywała w Salzbrunn na kuracji 190 lat temu. Pobyt w Szczawnie generałowej oraz pojawiające się w wielu publikacjach stwierdzenie, że to właśnie Barbara z Chłapowskich Dąbrowska jest TĄ Basią z „Mazurka Dąbrowskiego” zainspirowało autorkę do poszukiwań informacji na temat tej nietuzinkowej postaci.

powrót
Nasi Partnerzy
Informacja Turystyczna - obrazek Sanatoria Dolnośląskie - obrazek Lokalizator burz - obrazek Ziemia Wałbrzyska - obrazek Agencja Mienia Wojskowego - obrazek Uzdrowisko Szczawno-Jedlina - obrazek Regionalny System Ostrzegania - obrazek
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl