Menu szczawno-zdroj.pl
Wirtualny spacer
INSPIRE-HUB
Punkt Informacji Turystycznej Zapraszamy na Instagram

Aktualności

14.09.2015
13:40

Jak cieszyć się życiem?

Zadanie pn. „Dzień Seniora w Cafe Galerii Ogród Sztuki”  jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, edycja 2014.

Jeszcze zanim seniorzy zaczęli szukać odpowiedzi na to pytanie, już pojawiło się kolejne - czy można coś zrobić, żeby Polacy przestali być pesymistami, skończyli z rozpamiętywaniem negatywnej przeszłości i zaczęli myśleć o tym, co dobrego, a nie co złego ich może spotkać? Uśmiechali się i byli pogodni. Badania pokazują, że aż 50 proc. naszego poczucia szczęścia zależy od genów, 10 proc. od okoliczności zewnętrznych: zdrowia, majątku, przyjaciół itp. i aż 40 proc. od sposobu, w jaki postrzegamy świat. Bycie szczęśliwym jest umiejętnością, którą można się nauczyć. Wykład na ten temat odbył się 11 września 2015r. w Cafe Galerii w Szczawnie -Zdroju. Prelekcję przeprowadziła pani Krystyna Dermiacha, która z ogromnym zaangażowaniem starała się seniorom uświadomić, że warto spojrzeć na życie z optymizmem. Przede wszystkim należy unikać osoby, które stale narzekają, natomiast pielęgnować kontakty z osobami pogodnymi powiedziała pani Krystyna.

 

Warto sobie również odpowiedzieć na pytanie: czy mam wpływ na to na co narzekam? Jeśli nie – należy to zaakceptować, jeśli jednak tak – podjąć działanie, aby to zmienić. Każdy człowiek odpowiada za swoje własne myśli dlatego musi je ukierunkowywać tak, aby nie działały przeciwko niemu. Ogromnie ważną kwestią jest również spostrzeganie piękna tego świata i oczywiście jego docenianie. W życiu każdego człowieka jest wiele cudownych chwil i należy je dostrzegać w momencie, kiedy się wydarzają. Są również  niepowodzenia - tak to już jest - dlatego należy je postrzegać nie jako porażki, ale jako cenne doświadczenia. Aby nauczyć cieszyć się życiem musimy zaakceptować przede wszystkim samego siebie, takim jakim się jest, ze swoimi zaletami i wadami. Każdy ma swoje mocne strony i powinien się na nich koncentrować. Istotne znaczenie ma również zdobywanie nowych umiejętności, realizowanie osobistych marzeń i pasji, aktywność i integracja społeczna. Negatywny wpływ na nasz nastrój i pogodę ducha ma fakt, że przejmujemy się tym, co inni o nas myślą i o nas mówią. Należy przestać się tym niepokoić bowiem jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził. Reasumując: powinno się zaakceptować siebie, zaakceptować innych ludzi takimi jakim są nie starając się zmieniać ich na siłę. Pamiętać, że świat zmienia się przede wszystkim od doskonalenia samego siebie. Być dla siebie uprzejmi, uśmiechać się do siebie, mówić miłe słowa i wysyłać na co dzień pozytywne komunikaty. Warto również nie poddawać się zbytnio wpływowi mediów, które kreują najczęściej negatywny obraz rzeczywistości  społecznej. Pesymizm jest wrogiem wszelkich zmian.
Po wykładzie rozpoczęła się dyskusja. Pani Helena Mandziak stwierdziła, że ludzie dzisiaj raczej przechodzą obok siebie obojętnie i nie przywykli do przekazywania sobie uprzejmości. Nie chodzi tutaj o fałszywą grzeczność, ale o sytuacje, w których  naprawdę mamy ochotę powiedzieć komuś coś miłego lub wyjść z własną inicjatywą pomocy. Pani Barbara Januszewska zakomunikowała natomiast, że warto zrobić cokolwiek, co sprawi, że ktoś się  uśmiechnie i poczuje się dobrze i wyjątkowo.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn."Dzień Seniora w Cafe Galerii Ogród Sztuki" i było współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Pracy i Polityki Społecznej  w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych  na lata 2014-2015, edycja 2015.

Opracowała: M. Mazurek

powrót
Nasi Partnerzy
Sanatoria Dolnośląskie - obrazek Lokalizator burz - obrazek Ziemia Wałbrzyska - obrazek Agencja Mienia Wojskowego - obrazek Uzdrowisko Szczawno-Jedlina - obrazek Regionalny System Ostrzegania - obrazek EKOMUZEUM WOKÓŁ TRÓJGARBU - obrazek
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl
Godziny pracy Urzędu Miejskiego

pn. - pt.   7:30 - 15:30
 


Plan Urzędu Miasta

Godziny pracy Straży Miejskiej

pn. - pt.   7:00 - 22:00
sob. - niedz.   12:00 - 20:00

Wynajem hali sportowej

Sprawdź wolne terminy!

Galeria filmowa

"Z PRZESZŁOŚCIĄ W PRZYSZŁOŚĆ SZCZAWNO - ZDRÓJ"

Film o historii Szczawno-Zdrój  Film o historii Szczwno-Zdrój

 


"NASZE ŚMIECI"

Przejdź do strony - ikona  Nasze śmieci

Przejdź do strony


Prezentacja - Obchody XXV-lecia Samorządu Terytorialnego

Odpady komunalne  

Hala Sportowa
Zobacz wolne terminy
System informacji przestrzennej
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl