Menu szczawno-zdroj.pl
Wirtualny spacer
INSPIRE-HUB
Punkt Informacji Turystycznej Zapraszamy na Instagram

Aktualności

22.06.2015
14:31

200-lecie uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju


W miniony piątek 19 czerwca 2015 roku obchodzono uroczyście 200 lat powstania uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju. Uczczono przy tym twórcę kurortu Samuela Augusta Zemplina, żyjącego w latach 1784-1867 i działającego w Szczawnie (daw. Salzbrunn) w charakterze lekarza uzdrowiskowego w latach 1815-1849. Uroczystości rozpoczęte były odsłonięciem tablicy jemu poświęconej. O godzinie 17.00 na placu przed Zakładem Przyrodoleczniczym organizatorzy przedsięwzięcia: Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A., reprezentowane przez prezesa Pawła Skrzywanka, Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój reprezentowana przez burmistrza Marka Fedoruka i Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju reprezentowane przez prezes Iwonę Czech przywitali przybyłych gości, następnie Iwona Czech przybliżyła sylwetkę Augusta Zemplina oraz opowiedziała o Szczawnie pierwszej połowy XIX wieku. August Zemplin urodził się w Jaworze, dlatego wśród gości zaproszonych na piątkową uroczystość był również przedstawiciel tego miasta, kierownik działu naukowo-oświatowego Muzeum w Jaworze, pan Arkadiusz Muła. Po zaprezentowaniu rysu historycznego przystąpiono do odsłonięcia tablicy poświęconej twórcy uzdrowiska w 200. rocznicę jego powstania. Następnie zapowiedziany był krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju oraz w wykonaniu orkiestry dętej z Głuszycy pod kierownictwem Eugeniusza Lecia.

W programie recytowane były m.in. wiersze o Szczawnie, orkiestra zagrała marsze, został też odegrany na skrzypcach utwór Henryka Wieniawskiego pt. Pieśń Polska. Po programie można było obejrzeć przygotowaną przez organizatorów wystawę zdjęć i pocztówek starego Szczawna i obiektów, których budowę zainicjował pierwszy lekarz uzdrowiskowy dr August Zemplin. Można było również posmakować wód mineralnych na stanowisku obsługiwanym przez dziewczęta z Zespołu Szkół. Po krótkiej przerwie uroczystość kontynuowana była na terenie zielonym przy ulicy Wojska Polskiego, gdzie posadzono Dąb 200-lecia uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju. Uczestnicy uroczystości skorzystali z zaproszenia do wspólnego posadzenia dębu. Przy tej czynności także i tu posłuchać można było występu głuszyckiej orkiestry, która po raz kolejny przyjechała do Szczawna, by uświetnić imprezę wspaniale odegranymi marszami. Według opinii gości przybyłych na szczawieńskie uroczystości impreza była udana, wartościowa i wzbogacająca miasto o kolejne znaki historii i kultury.

   
   
   

   

 

powrót
Nasi Partnerzy
Sanatoria Dolnośląskie - obrazek Lokalizator burz - obrazek Ziemia Wałbrzyska - obrazek Agencja Mienia Wojskowego - obrazek Uzdrowisko Szczawno-Jedlina - obrazek Regionalny System Ostrzegania - obrazek EKOMUZEUM WOKÓŁ TRÓJGARBU - obrazek
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl
Godziny pracy Urzędu Miejskiego

pn. - pt.   7:30 - 15:30
 


Plan Urzędu Miasta

Godziny pracy Straży Miejskiej

pn. - pt.   7:00 - 22:00
sob. - niedz.   12:00 - 20:00

Wynajem hali sportowej

Sprawdź wolne terminy!

Galeria filmowa

"Z PRZESZŁOŚCIĄ W PRZYSZŁOŚĆ SZCZAWNO - ZDRÓJ"

Film o historii Szczawno-Zdrój  Film o historii Szczwno-Zdrój

 


"NASZE ŚMIECI"

Przejdź do strony - ikona  Nasze śmieci

Przejdź do strony


Prezentacja - Obchody XXV-lecia Samorządu Terytorialnego

Odpady komunalne  

Hala Sportowa
Zobacz wolne terminy
System informacji przestrzennej
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl