Menu szczawno-zdroj.pl
Wirtualny spacer

Aktualności

26.05.2015

Z  medalami wracają nasi uczniowie  startujący na dolnośląskich imprezach lekkoatletycznych.
W Mityngu 70-lecia Zgorzelca pchnięcie kulą wygrała   Paulina Chmielewska a Oliwia Czaban była druga. Justyna Bryłka stanęła na drugim stopniu podium w skoku wzwyż.    
Tydzień później  9 maja na Wrocławskiej  Olimpiadzie Młodzieży srebrne medale zdobyli: Damian Dauksza (skok w dal)  i Justyna Bryłka (skok wzwyż).                             
W Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów w Bogatyni w dniu 16 maja to następne dwa krążki: brązowy Oliwii  Głód  w biegu na 300 m ppł. i złoty Justyny Bryłki, która osiągnęła rekordowy wynik 166 cm i  dzięki temu zakwalifikowała się  już na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w  Łodzi. Martyna Paulińska była piąta w rzucie dyskiem.             
Mistrzostwa Dolnego Śląska Młodzików we Wrocławiu w dniu 23 maja zaowocowały złotym medalem Oliwii  Czaban  w rzucie dyskiem, czwartym miejscem  w biegu na 300 m ppł. i piątym w skoku w dal Damiana Daukszy. W biegu na 110 i 300 m ppł. Dominik Hajdasz był piąty.
Teraz zostały tylko Mistrzostwa  Szczawna  w których startuje liczna grupa uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum, potem już tylko wakacje.

 

 

 

22.05.2015
08:41

W dniu 20 maja 2015 r. o godzinie 16.00 w Cafe Galerii Ogród Sztuki odbyło się piąte już spotkanie dla seniorów w ramach projektu Dni Seniora w Szczawnie-Zdroju. Pani Krystyna Holly lokalna twórczyni przedstawiła nam swoje przepiękne prace, które tworzy haftując haftem krzyżykowym. Bardzo ceni sobie dzieła Gustava Klimta austriackiego malarza i grafika, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji oraz wiedeńskiego modernizmu, dlatego wykonała tą techniką wiele obrazów tego Mistrza. Wykonane obrazy są przepiękne i wzbudziły zachwyt uczestników spotkania. Pani Krystyna opowiadała o tej technice profesjonalnie i w sposób zrozumiały.

20.05.2015

W piątkowe południe 15 maja 2014 roku odbyła się zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju uroczystość, która co roku skupia pod Pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej przedstawicieli różnych środowisk Szczawna-Zdroju i powiatu wałbrzyskiego i która jest znakiem podtrzymywania pamięci o chlubnej historii polskiego heroizmu w dążeniu do odzyskania utraconej w ostatniej dekadzie XVIII wieku niepodległości. Apel otwarty został hymnem narodowym odegranym przez instrumentalistów z głuszyckiej orkiestry dętej pod kierownictwem Eugeniusza Lecia (członka zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju) i powitaniem gości licznie przybyłych pod pomnik. Następnie przedstawiona została krótka historia bitwy. Okoliczność ta dotyczy wydarzeń sprzed 208 lat, kiedy to 15 maja 1807 roku na rozległych polach między Szczawnem a Strugą na tzw. Czerwonym Wzgórzu, sławny pułk jazdy Legionów w brawurowej szarży rozgromił oddziały nieprzyjaciela. Stanęły naprzeciw siebie wojska pruskie pod dowództwem mjr. Losthina oraz siły koalicji napoleońskiej, w których główną rolę odegrać mieli polscy ułani, lansjerzy z pułku Legii Nadwiślańskiej.

20.05.2015

13 maja 2015 r. o godz. 16.00 w Cafe Galerii Ogród Sztuki odbyło się uroczyste spotkanie rozpoczynające projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 edycja 2015. Na spotkanie został zaproszony burmistrz Szczawna-Zdroju Pan Marek Fedoruk, który objął projekt patronatem honorowym, Pan Józef Wiłkomirski, założyciel i wieloletni dyrektor Filharmonii Sudeckiej, dyrygent, kompozytor i popularyzator kultury, wolontariusze, koordynatorzy projektu oraz mieszkańcy Szczawna-Zdroju i okolicznych miejscowości. Spotkanie rozpoczęło się wykładem, który wygłosił Maestro Józef Wiłkomirski nt. „Poszukiwania sensu życia”. Wykład zafascynował uczestników spotkania, bowiem pytanie o sens życia jest bardzo ważne i być może każdy zastanawia nad sensem egzystencji lub szuka drogi do jego odnalezienia. Co zrobić, aby zrozumieć, że istnieje sens w naszej codziennej egzystencji? Sensowne życie to takie, w którym wszystko jest poukładane według jakiejś zasady powiedział Pan Wiłkomirski.

20.05.2015

W piątek 15 maja pod pomnikiem na Czerwonym Wzgórzu, pomiędzy Szczawnem – Zdrój a Strugą, odbyły się uroczystości upamiętniające 208. rocznicę  zwycięskiej bitwy polskich ułanów legii włoskiej nad Prusakami, którą  stoczono w tym miejscu w 1807 roku. Mijająca 50. rocznica realizacji filmu „Popioły” w reżyserii A. Wajdy na podstawie powieści Stefana Żeromskiego pod tym samym tytułem była okazją do zaproszenia na uroczystość Bogusława Kierca odtwórcy jednej dwóch głównych ról  - który grał w filmie Krzysztofa Cedro.
Doniosły charakter wydarzenia podkreślał udział kompanii Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław ze sztandarem, która oddała  uroczystą salwę honorowa. Uczestniczyły delegacje stowarzyszeń kombatanckich ze Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha, burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk i przewodnicząca Rady Miejskiej - Marzena Sobczyk, wójt Starych Bogaczowic Mirosław Lech, prezes Zarządu Uzdrowiska „Szczawno-Jedlina” S.A. Paweł Skrzywanek, przedstawiciel starostwa powiatu wałbrzyskiego Krzysztof Krajewski, delegacje  dzieci i młodzieży ze szczawieńskich szkół i przedszkola miejskiego oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Szczawna -Zdroju.

 

18.05.2015
10:25

Europejski Dzień Sąsiada – święto obchodzone w ostatni wtorek maja, jest inicjatywą European Federation of Local Solidarity (EFLS).

Święto Sąsiada ma wzmocnić więzi miedzy sąsiadami, pomóc nawiązać przyjaźnie czy po prostu skłonić do poznania kogoś, kto żyje tak blisko nas, a często jest nam zupełnie obcy.

18.05.2015

Warszawa, 29 kwietnia 2015 r.

Zdobądź tytuł Kreatora miejsc pracy

Tylko do 29 maja pracodawcy mogą zgłaszać się do drugiej edycji konkursu ministra pracy i polityki społecznej „Kreator miejsc pracy”. 

Konkurs ma na celu wyróżnienie pracodawców, którzy tworzą nowe miejsca pracy oraz którzy zatrudnili najwięcej pracowników w 2014 r. Nagrody będa wręczane w pięciu kategoriach: mała, średnia, duża firma oraz duża firma przemysłowo-produkcyjna, a także duża firma handlowo-usługowa.

– Sytacja na rynku pracy jest coraz lepsza. Pracuje już 16 mln Polaków. To najlepszy wynik od 1989 roku. Sukces ten zawdzięczamy przede wszystkim pracodawcom tworzącym nowe miejsca pracy. W konkursie wyróżniamy zarówno małe rodzinne firmy, jak i duże przedsiębiorstwa – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

18.05.2015

VIII Bieg na Chełmiec o Puchar Burmistrza Szczawna-Zdroju zgromadził na starcie 155 biegaczy. Najpierw dzieci biegały na deptaku uzdrowiska. Następnie odbył się start honorowy biegu dorosłych. Mężczyźni zaczęli swoje 10 km ze startem ostrym w Dworzysku, a kobiety wystartowały w Wałbrzychu z ul. Piasta mając do pokonania dystans 6 km. Wśród mężczyzn zwyciężył Piotr Holly (Wałbrzych)  z czasem  0:40:28, drugi był  Alan Dobrowolski (Boguszów-Gorce) -  0:40:34, a trzeci Edward Baczewski (Wałbrzych) - 0:41:39. Bieg pań wygrała Dominika Łabuda (Kamienna Góra) - 0:35:03, druga była Nina Polichleb (Sobótka) -  0:39:07 a trzecia  Katarzyna Chomiak (Jedlina-Zdrój) - 0:39:20. Dekoracja zwycięzców odbyła się na szczycie Góry Chełmiec. Nagrody wręczali burmistrz  Marek Fedoruk,  Michał Tomaszewski  - Spółka Dworzysko oraz Adam  Jennings - radny Szczawna-Szczawna. Impreza została rozegrana w ramach akcji Polska Biega 2015 w Szczawnie-Zdroju, jej organizator WKB Podzamcze Zamek Książ dziękuje Gminie Szczawna-Zdrój i Dyrekcji Teatru Zdrojowego za pomoc w organizacji zawodów.

Nasi Partnerzy
Informacja Turystyczna - obrazek Sanatoria Dolnośląskie - obrazek Lokalizator burz - obrazek Ziemia Wałbrzyska - obrazek Agencja Mienia Wojskowego - obrazek Uzdrowisko Szczawno-Jedlina - obrazek
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl