Menu szczawno-zdroj.pl

Aktualności

25.04.2016
08:30

22.04.2016
11:55

Dnia 20.04.16 r. na wykład o Fridzie Kahlo licznie przybyli seniorzy z naszego miasta. Uczestnicy oprócz wysłuchania niezwyklej biografii malarki meksykańskiej obejrzeli zdjęcia z albumu Fridy Khalo, jej dzieła, a także odbyli wirtualny spacer po domu i ogrodzie słynnej artystki. Frida Kahlo właściwie Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon ur. 6.07.1907 r. zm. 13.07.1954 r. w Meksyku miejscowości Coyocan. Sztuka Khalo posiada bardzo wiele nawiązań do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Z tego powodu bywa często określana jako sztuka naiwna /prymitywna/ bądź folkowa, również surrealistyczna. To co charakteryzowało jej malarstwo to cierpienie i ból fizyczny. Spowodowane to było bezpośrednio z jej problemami zdrowotnymi ciągnącymi się od wieku dziecięcego. W 6 roku życia zapadła na chorobę polio, która dodatkowo wzmogła konsekwencje wypadku samochodowego w okresie nastoletnim. Związała się z meksykańskim artystą Diego Riverą, który wywarł pozytywny wpływ na rozwój malarstwa artystki. Za życia swoje prace pokazała z sukcesem w Paryżu i Nowym Yorku. Życie Fridy Kahlo jest znakomitym przykładem, że ciężka choroba ani ból fizyczny nie stoją na przeszkodzie żeby realizować swoją pasję. Po wykładzie, który seniorzy wysłuchali z dużym zainteresowaniem, jeszcze długo dyskutowali o niezwykłej kobiecie i jej sztuce.

Zadanie pn. Organizacja Dni Seniora 2016 jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój oraz Fundacji Wspierania Seniorów MELA.

19.04.2016
14:55

18 kwietnia o godz. 10.30 w ramach spotkań Nowoczesnego Klubu Seniora odbyło się otwarcie wystawy Waldemara Kałasznikowa pt. Sudety. Na spotkaniu obecna była również jego żona Danuta, która nie tylko podziela pasję męża, ale sama od roku robi zdjęcia. Autor krajobrazów polskich gór opowiedział o swojej pasji fotografowania  oraz historii poszczególnych zdjęć.  Przedstawił także prezentację multimedialną swoich fotografii z regionów tj. Sudety, Kaszuby. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali opowieści z gór, zadawali mnóstwo pytań. 
W kolejnym Tygodniku Wałbrzyskim (nr 16) będzie można obejrzeć zwycięskie  zdjęcie Waldemara Kałasznikowa w marcowej edycji konkursu. Wystawę autora można oglądać do połowy maja (parter).

18.04.2016
09:06

13 kwietnia br. odbyło się  dla seniorów spotkanie z muzyką  mające na celu przybliżenie formy muzycznej tzw. uwertury. Uwertura inaczej wstęp pisane są do opery, operetki lub innego dzieła granego przez orkiestrę. W XVII w. wykształciły się dwie formy uwertury: 
1. Włoska składała się z 3 części szybka, wolna śpiewna i szybka o charakterze tanecznym, 2. Francuzka również miała 3 części, ale pierwsza z nich była wolna o patetycznym charakterze następnie szybka i powrót do tematu i tempa pierwszej części. Z czasem powstała również uwertura zwana koncertową - stanowiła ona samodzielne dzieło muzyczne. Z takim rodzajem spotykamy się w XIX i XX wieku. Są utrzymywane zazwyczaj w formie sonatowej. Pisane są też do dramatów mówionych np. Coriolan i Egmont L. van Beethovena lub okolicznościowe ceremonie np. beethovenowska uwertura Poświęcenie domu. Spotkanie było okraszone najpiękniejszymi i najbardziej znanymi uwerturami, które uczestnicy z przyjemnością wysłuchali, a następnie dzielili się swoimi  opiniami z prelegentką.

 

Nasi Partnerzy
Informacja Turystyczna - obrazek Sanatoria Dolnośląskie - obrazek Lokalizator burz - obrazek Ziemia Wałbrzyska - obrazek Agencja Mienia Wojskowego - obrazek Uzdrowisko Szczawno-Jedlina - obrazek Regionalny System Ostrzegania - obrazek
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl
Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju © 2015
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl